59 Five Points Rd.
Colts Neck, NJ 07722
(732) 761-0190
(Monmouth County)


Head Coach
Brett Jankos
(11th Season in 2023)

Assistants
Andrew Cruz
Nick Caracappa

Section
CJ Group 4

Division
B-North

District
22

Region
6

 







2023 Record: 15-9
CJG4 State Sectional Qualifiers
5th Place District 22
31st Place Shore Conference Tournament
2nd Place B-North



ROSTER
Wgt  Wrestler Record Post Season
106  (Fr) Ethan Michaels 26-11 D-2nd / R-6th
106  (Fr) Will Stapleton 4-4  
113  (So) Alex Yale 8-13  
113  (Jr) Sasha Tchekounova 0-3  
113  (Fr) Christopher Fischer 1-0  
120  (Fr) Blake Robinovitz 10-11  
120  (Fr) Carmine Paolucci 0-3  
126  (So) Michael Borao 8-14  
126  (Fr) Matt Anderson 2-8  
132  (So) Christian Cleary 10-17  
132  (Fr) Enrico Davila 2-5  
132      
138  (Jr) Mykhailo Shvets 5-3  
138  (Jr) Alex Wang 0-14  
138  (So) Kyle DiGregorio 1-5  
144  (Jr) Tyler Russ 27-7 D-2nd / R-5th
144      
150  (Jr) Nick Fischer 16-11  
150      
157  (Fr) Brody Kaplan 17-15 D-4th
157   11-13  
157  (Sr) Mukhammedali Akhmet 0-1  
157  (So) Michael Petruzzi 0-2  
165  (Sr) Joe Layton 25-6 D-1st / R-6th
165      
175  (Fr) Dean Natale 13-15 D-3rd / R-PQ
175  (So) Anthony Moriano 0-2  
190  (Jr) Amir Shakhnavazov 26-10 D-2nd / R-5th
190  (Sr) Vardun Tsarukyan 0-2  
190  (Sr) Akshay Kurni 2-0  
215  (Jr) Joaquin Aguilar 17-7  
215  (Sr) Eduard Popovych 1-3  
Hwt  (Jr) Davit Tsarukyan 2-14  
Hwt  (Fr) Logan Bavaro 1-1  



SCHEDULE
Date  Opponent Result
12/15  at Pt Boro L 25-54
12/17  vs Newark Academy W 75-3
        Carteret W 60-24
        Holmdel W 43-30
12/20  vs Manasquan W 49-18
12/27  at John Goles Tournament 5th Place
1/4  at Ocean Township W 42-28
1/7  at Brick Twp W 49-24
       Red Bank Regional W 43-25
       Pt Beach W 45-28
1/10  at Middletown North L 28-50
1/11  vs Freehold Boro W 35-30
1/14  at Howell L 31-43
       Monroe L 27-35
       Hightstown W 39-26
1/18  at Neptune W 68-8
1/21  vs Manalapan L 23-48
       Manchester W 53-15
       Lacey L 20-47
1/25  vs Matawan W 47-36
1/28  Shore Conference Tournament 31st Place
2/1  vs Long Branch L 12-50
2/4  at TR East L 28-39
        Pinelands W 47-24
        Donovan Catholic W 36-34
2/6  CJG4-QF: vs Manalapan (@ Jackson Mem) L 24-44
2/18  District 22 5th Place
     

 

 

ShoreConferenceWrestling.com Wrestler of the Year
(Jr) Tyler Russ - 144
Record: 27-7
5th Place Region 6 / 2nd Place District 22
2nd Place John Goles Tournament

2/25: REGION 6
Colts Neck (0 Medal Winners)
5th: Tyler Russ (144)  /  Amir Shakhnavazov  (190)
6th: Ethan Michaels (106)  /  Joe Layton (165)
PQ: Dean Natale (175)

2/18: DISTRICT 22 TOURNAMENT
Colts Neck (5th Place / 1 Champion / 5 Medal Winners)
For the 6th season in a row, the Cougars have a District Champ with senior Joe Layton claiming the 165-pound title. It is the 6th consecutive tournament the Cougars have had at least medal winners, and finished in the Top 5 as a team.
1st: Joe Layton (165)
2nd: Ethan Michaels (106) / Tyler Russ (144) / Amir Shakhnavazov (190)
3rd: Dean Natale (175)

CJG4 SECTIONALS
QF: Manalapan  44  -  Colts Neck  24  (BOX SCORE)

2/4: TR EAST QUAD
TR East  43  -  Colts Neck  24  (BOX SCORE)
Colts Neck  47  -  Pinelands  24  (BOX SCORE)
Colts Neck  36  -  Donovan Catholic  34  (BOX SCORE)

2/1: B-NORTH
Long Branch  50  -  Colts Neck  12  (BOX SCORE)
Long Branch: Green Wave win B-North Title
Colts Neck: Russ (18-4); Shakhnavazov (20-6); Aguilar (14-5)

1/28: SHORE CONFERENCE TOURNAMENT
31st Place

1/25: B-NORTH
Colts Neck  47  -  Matawan  36  (BOX SCORE)
Colts Neck: Kaplan tech in final bout clinches it; Shakhnavazov (18-5); Aguilar (13-3); Russ (17-4)
Matawan: Gomez (18-2); L Liss (19-3); A Liss (15-5); Palumbo (15-2)

1/21: COLTS NECK QUAD
Colts Neck  53  -  Manchester  15  (BOX SCORE)
Manalapan  48  -  Colts Neck  23  (BOX SCORE)
Lacey  47  -  Colts Neck  20  (BOX SCORE)
Colts Neck: (144) #9 Russ d. #7 Gauthier

1/18: B-NORTH
Colts Neck  68  -  Neptune  8  (BOX SCORE)
Colts Neck: Michaels (16-2); Layton (15-3); Shakhnavazov (15-4)
Neptune: Esannason (18-1); Santome (11-4)

1/14: HOWELL QUAD
Howell  43  -  Colts Neck  31  (BOX SCORE)
Monroe  35  -  Colts Neck  27  (BOX SCORE)
Colts Neck  39  -  Hightstown  26  (BOX SCORE)

1/11: NON-DIVISION
Colts Neck  35  -  Freehold Boro  30  (BOX SCORE)
Colts Neck: Cleary, Shakhnavazov, & Aguilar win by pin; Michaels techs
Freehold Boro: (165) #5 Berryman d. #6 Layton; Murphy & Stokes pin; Messina techs; Sheridan majors

1/10: NON-DIVISION
Middletown North  50  -  Colts Neck  28  (BOX SCORE)
Midd North: Klinsky, Fearon, Oden, Mustillo, Castelli, Ainbinder, & Dwyer win by pin; Portman majors
Colts Neck: Michaels, Russ, Layton, & Shakhnavazov pin; Natale majors

1/6: BRICK TWP QUAD
Colts Neck  49  -  Brick Twp  24  (BOX SCORE)
Colts Neck  43  -  Red Bank  25  (BOX SCORE)
Colts Neck  45  -  Pt Beach  28  (BOX SCORE)

1/4: B-NORTH
Colts Neck  42  -  Ocean Twp  28  (BOX SCORE)
Colts Neck: Aguilar, Robinovitz, Fischer, Natale, Layton, & Shakhnavazov pin for Cougars
Ocean Twp: Farina drops to 144 to decision #5 Russ; Perez & Volek pin; Fazio majors

12/27: JOHN GOLES TOURNAMENT  (BRACKETS)
Warren Hills wins Team Title; Colts Neck finishes 5th
Colts Neck (5th): 2nd: Michaels (106), Russ (144), Layton (175) / 4th: Borao (126), Kaplan (157)

12/21: B-NORTH
Colts Neck  49  -  Manasquan  18  (BOX SCORE)
Colts Neck: Borao, Shvets, Russ, Fischer, Shakhnavazov, & Yale win by pin; Robinovitz majors
Manasquan: Canseco pins; Falkinburg techs, O'Connor majors

12/17: COLTS NECK QUAD
Colts Neck  43  -  Holmdel  30  (BOX SCORE)
Colts Neck  60  -  Carteret  24  (BOX SCORE)
Colts Neck  75  -  Newark Academy  3  (BOX SCORE)

12/15: NON-DIVISION
Pt Boro  54  -  Colts Neck  25  (BOX SCORE)
Pt Boro: Fletcher, Acquisto, Thompson, Criscuolo, Vitale, DeAngelo, Burgio, Drewes, & Modrezcki with pins
Colts Neck: Russ, Shakhnavazov, & Borao win by fall; Layton majors














































































































































































































Colts Neck Cougars High School Wrestling